Pacientja merr flakë në sallën e operacionit, nuk do ta besoni arësyen

flake-operacioniNjë paciente mori flakë teksa mjekët po e operonin dhe arsyeja është sa e pazakontë aq edhe e pabesueshme.

Sipas raportit të Universitetit Mjekësore Universitar të Tokios, gazrat e një pacienteje gjatë operacionit shkaktuan një zjarr që çoi në djegie serioze në trupin e saj.

Kliko per me shume info

Ky incident i pazakontë mësohet se ka ndodhur në Prill, por raporti u bë publik më 28 Tetor nga një komitet “ekspertësh të jashtëm” të cilët hetuan rastin në fjalë dhe dolën në përfundimin se në sallën e operacionit nuk kishte patur materiale që mund të shkaktonin zjarrin.

LEXO EDHE:  "Jam lodhur"! Stjuardesa lë punën për një profesion "të nxehtë" (FOTO)

Sipas gazetës japoneze “Asahi Shimbun”, pacientja, rreth të 30 – ave, po i nënshtrohej një operacioni që përfshinte përdorimin e lazerit.

Në raportin e spitalit, thuhej se: “Kur gazrat e zorrëve u çliruan në ajër në sallën e operacionit, shkaktuan reaksion me rrezatimin e lazerit dhe flakët u përhapën me shpejtësi.”

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here