Operacioni në Burrel, ushtarët bëjnë ‘’selfie’’ me foshnjën 5 muajshe

14996290_331789360513700_342113776_nGjendja në Burrel është përkeqësuar duke kërkuar ndihmën e forcave ajërore. MËsohet se nga kjo emergjencë, një Helikopter “Cougar’’ ka mbërritur në Burrel për shpëtimin e një familjeje me pesë anëtarë të bllokuar nga përmbytja. Raportimet tregojnë se shtëpia 2 katëshe e Medi Gjetanit në njësinë administrative Lis është përmbytur plotësisht nga uji dhe se kati i parë nuk duket fare për shkak të ujit.

Familja ka bërë thirrje për ndihmë dhe tashmë Ministria e Mbrojtjes ka dërguar një helikopter. Në familjen prej 5 anëtarësh është edhe një foshnjë 5 muajsh dhe një e moshuar 83 vjeçe.
Pasi forcat e ushtrisë kanë hipur në helikopter familjen kanë bërë edhe një foto me foshnjën, e cila është publikuar nga kryeministri Edi Rama.

Kliko per me shume info

Në Lezhë efektivë të Forcave të Armatosura janë duke punuar tek nënstacioni për të penguar rrjedhjen e ujërave në dy drejtime, në mënyrë që të evitohet përmbytja e qytetit. Ndërkohë që është vendosur një motopompë.

LEXO EDHE:  Vlonjati i qan hallin Aldos: O vëlla, si ia bën që në mëngjes...? Dhe merr përgjigjen që nuk e priste

Aktualisht po punohet edhe tek shkolla 9 vjeçare “Kosova” që ndodhet në qendër të Lezhës si dhe tek Konvikti i Shkollës së mesme Ekonomike. Kështu që vijojnë të jenë në operacion në Lezhë 30 trupa të ushtrisë dhe 9 mjete të kalueshmërisë së lartë, gjithnjë në ndihmë të banorëve për shpëtimin dhe evakuimin e tyre. Dhe në rrethin e Matit në qarkun e Dibrës janë në operacion efektivë të Forcave të Armatosura dhe 2 mjete të kalueshmërisë së lartë, në shërbim të Shtabit të Emergjencave Civile, në ndihmë të shpëtimit dhe të evakuimit të qytetarëve. Ndërsa operacioni i ushtrisë për evakuimin e qytetarëve po vijon me të njëjtin intensitet dhe në Fushë Krujë, në Borizanë dhe Derven, si dhe në zonat në periferi të Tiranës.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here