Një jetë e shëndetshme, ja për sa orë gjumë keni nevojë

UntitledStudime të shumta janë përpjekur të na tregojnë se për sa orë gjumë kemi nevojë që ta mirëmbajmë shëndetin e mirë, dhe disa njerëz thonë se edhe vetëm tri orë gjumë brenda nate mjaftojnë.
Sidoqoftë, një studim i fundit i kryer në Holandë ka vëzhguar lidhjen mes kohëzgjatjes së gjumit, ndjeshmërisë së insulinës dhe potencialit për zhvillimin e diabetit edhe sëmundjeve të zemrës.
Rezultatet e këtij studimi tregojnë se shtatë orë gjumë të shpenzuara në gjumë të thellë mjaftojnë për të mirëmbajtur nivelet e arsyeshme të prodhimit të insulinës dhe glukozës.
Të fjeturit më pak se shtatë orë është dëshmuar se e pengon metabolizmin e glukozës te meshkujt dhe te femrat.
Niveli stabil i glukozës kontribuon në kontrollimin e peshës dhe, nëse pengohet, shpin në fitimin e peshës. /Telegrafi/

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Degjeneron ‘reality show’ në Rusi, dy femra me bikini rrihen në pishinë

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në një ‘reality show’ në Rusi ...