U shtir për dy vite se ishte në koma, arsyeja do t’ju trondisë

11Në Britani raportohet një ngjarje tepër e rëndë. Bëhet fjalë për një qytetar i cili pretendoi se ishte i paralizuar duar e kembe, ka arritur te mashtroje per 2 vite me radhe me qellim shmangjen e seances gjyqesore ne ngarkim te tij per vjedhje. Por ai eshte denuar vetem pasi policia arriti ta filmoje ate ndersa ngiste makinen dhe shetiste neper supermarkete. Alan Knight nga Sëansea, Ëells, vodhi me shume se 40,000 paund ($64,000) nga llogaria bankare e nje fqinji te moshuar te semure me Alzheimer, prokuroret thane. Ndersa policia kishte filluar te bente investigimet, 47 vjecari kishte pretenduar se ishte i paralizuar dhe aq semure sa ai shpesh binte ne koma. Gruaja e tij, Helen Knight, i kishte thene gazetes The South Easles Evening Post se burri i saj kishte marre nje vertetim nga doktori per nje diagnostikim te tille. Sipas saj, nje gjendje e tille kaq e veshtire shendetesore ishte pasoje e nje demtimi ne qafe qe burri i saj kishte pesuar.
Por mashtrimi ka dale ne shesh kur policia ka ndjekur perdorimin e kartes nga 47 vjecari neper supermarkete te ndryshme. Nderkohe kamerat e sigurise e kane fotografuar mashtruesin tek i hipte makines dhe tek levizte lirshem neper dyqane. Mbi te rendojne plot 19 akuza per mashtrim. Ndersa e shoqja e tij eshte lene e lire.
Gjykatesi Paul Thomas tha se “Knight ishte nje aktor qe ja arriti qellimit… dhe kushtet mjekesore per te cilat ai ka pretenduar se vuan jane jo-ekzistente.” Ai do te dale para gjykates me 7 nentor.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.