National Geographic publikon pamje ekskluzive të momentit kur u hap varri i Jezusit

Për herë të parë në shekuj, shkencëtarët kanë ekspozuar sipërfaqen origjinale të asaj që prej kohësh është konsideruar si varri i Jezu Krishtit.

Pas heqjes së pllakës së mermerit, kërkuesit janë befasuar nga zbulimi i një shtrese të mbushur me materiale. Disa orë pas heqjes së pllakës,ata zbuluar edhe një pllakë të dyte me një kryq të gdhendur, pllakë e cila mendohet se është ajo ku u shtri trupi i Jezusit.

National Geographic ka filmuar pamjet e rralla të pa ekspozuara më parë nga pjesa origjinale e varrit të Jezusit.

“Jam tepër i mahnitur. Po më dridhen gjunjët pasi nuk e prisja këtë”, thotë Fredrik Hiebert një nga arkeologët e përfshirë në projekt.

“Nuk jemi 100 për qind të sigurt, por duket se kemi prova të dukshme që vendndodhja e varrit nuk është zhvendosur gjatë kohës, diçka për të cilën historianë dhe arkeologë kanë debatuar gjatë” ka përfunduar ai.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

I çmendur pas shpejtësisë, Ronaldo teston modelin e ri të “Bugatti”-t

Kristiano Ronaldo është i pasionuar pas makinave të shpejta dhe kjo nuk ...