Ju ka ndodhur të zgjoheni natën dhe të mos lëvizni dot? Ja arsyeja

gjumShumë persona, të cilët zgjohen natën mund të mos kenë aftësi për të lëvizur për një periudhtë të shkurtër kohore.

Kjo dukuri/ndjesi është përcaktuar si “paralizë gjumi” ose ngurtësimi (shtangie). Nga eksperiencat e shqyrtuara tek këta njerëz, disa thonë se ju duket sikur dikush i ndalon të flasin/ngrihen megjithëse teorikisht nuk janë në gjumë.

LEXO EDHE:  E tmerrshme/ Çifti shqiptar bën seks ne ballkonin e banesës, e regjistrojnë fqinjët
Kliko per me shume info

Disa të tjerë thonë se nuk e kanë kuptuar dukurinë e kësaj gjendje.

Sipas disa shpjegimeve, kjo gjë ndodh si pasojë e aktivitetit të dobët të trurit.

Ai nuk furnizohet në mënyrë të mjaftueshme me gjak dhe energji në atë moment. Disa shkenëtarë të tjerë thonë se kjo mund të vijë si pasojë se mendja mund të zgjohet në disa momente, ndërsa trupi ka mbetur në modalitetin e fjetjes raporton ‘dailyhealth’.

LEXO EDHE:  'Zoja e Shkodrës' rikthehet në shtëpi më e bukur se kurrë

Për këtë gjendje nuk duhet të shqetësoheni, pasi ndodh vetëm për disa sekonta.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here