MSN, treshja e Barcelonës paguhet më shumë se 16 skuadra të La Ligës

mesi-neymar-suarezMSN është “treshja” e Barcelonës, që konsiderohet edhe sulmi më i frikshëm. Për produktin e tyre në fushën e lojës, kryesisht për golat që shënojnë rregullisht, Messi-Suarez-Neymar paguhen shtrenjtë, më shumë se krejt skuadra e Valencias.

“Brenda gardhit”, pra te Barcelona, MSN shpenzon 21.6% të buxhetit të përgjithshëm të skuadrës katalanase, sezoni 2016-2017. Kjo është një nga vramendjet kryesore të bordit aktual drejtues të Barcelonës, i cili është duke bërë të pamundurën për t’i mbajtur lojtarët më të mirë në ekipin e vet. Robert Fernandez përsëriti verën e këtij viti se “prioritet është mbajtja e çdo gjëje të mirë në këtë skuadër, e cila kushton vërtet shumë.”

Kliko per me shume info

Ky klub ka edhe lojtarë të tjerë mjaft cilësorë, por është duke bërë përpjekje të pabesueshme për trajtimin e kontratave, përmirësimin e tyre gjatë rinovimit. Neymar e vendosi fatin e rinovimit për të mirë, me një mbyllje vjetore shpenzimesh prej 50 milionë euro bruto. Këtë shumë aktualisht e merr edhe Lionel Messi, por argjentinasi dhe Barcelona po diskutojnë për përtëritjen e kontratës, që do të ketë rritje në terma financiarë.

Nuk ndodh ndryshe me Luis Suarez, i cili për momentin është duke punuar për detajet e kontratës së tij të re me Barcelonën. Siç konfirmon “Marca”, shifrat e marrëveshjes tjetër do të parashikojnë një rritje të konsiderueshme të pagës për uruguajanin, por do të mbetet më poshtë se dy anëtarët e tjerë të “tridentit”.

Paga e tij do të jetë rreth 25 milion euro në sezon, pas rinovimit. Sigurisht, ne gjithmonë flasim për numrat e parë të përgjithshëm, por është konstatuar se Barcelona do të japë rreth 125 milionë euro në sezon vetëm për pagat e tre sulmuesve të saj të rregullt. Shifra do të përfaqësojë më shumë se 21% të buxhetit të katalanasve për sezonin 2016-2017.
Pra, mund të themi se kostoja vjetore e MSN është më e lartë se buxheti i shumicës së skuadrave të La Liga. Vetëm Barcelona, Real Madrid, Atletico Madrid dhe Sevilla janë të aftë për të absorbuar të tilla shpenzime. Natyrisht, në rastin e Sevilla, kostoja e “tridentit” është pothuajse e barabartë me vlerësimin e tij për këtë sezon.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.