Ky është automjeti i Benz-Mercedes me më shumë se 1 mijë kuaj fuqi

automjet-benzPas një paralajmërimi të lëshuar muajin e shkuar, Mercedes-AMG ka vendosur të flasë për hiperautomobilin e vet të ardhshëm.

Duke folur në “Los Angeles Auto Show”, shefi i Mercedes-AMG, Tobias Moers, ka thënë se automobili do të ketë më shumë se 1000 kuajfuqi.

Moers po ashtu ka thënë se modeli do të ketë 200 deri në 300 njësi, me një çmim që pritet të kapë vlerën e afër 3.5 milionë eurosh.

Automobili do të vijë me proporcionin në peshë dhe kuajfuqi 1 me 1 dhe përshpejtimin nga 0 në 100 kilometra për orë do ta arrijë për 2.5 sekonda.

Kompania planifikon që të testojë prototipat e automobilit në tetorin e vitit 2017.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Zbulohet data, ja kur do të dalë në treg Samsung Galaxy S8

Telefoni i ri i Samsung, Galaxy S8 do të dalë në treg ...