Mjekët tregojnë, kjo shenjë tregon se vuani nga skleroza

skleroza-shenjatSklezora një ndër sëmundjet më të përfolura është bër pjesë e një studimi nga spitali i përgjithshëm i Massachusetts-it. MËsohet se përfundimi është: Humbja e shqisës së nuhatjes.
183 pacientë që u morën për analizimin kishin vështirësi në nuhatjen e aromave të ndryshme megjithëse ata ishin në fazat e para të sëmundjes.
Dr. Mark Albert, drejtuesi i studimit, thotë se humbja e nuhatjes mund të kapet 10 vjet para se të humbni kujtesën që është shenja më e rëndë e sklerozës.
Pacientëve iu kërkua të nuhasnin 10 lloj aromash: mente, karafil, lëkurë, luleshtrydhe, jargavan, ananas, tym, sapun, rrush dhe limon, shkruan revista Shije. Pasi nuhatën secilën për dy sekonda, u pyetën nëse u dukej e njohur aroma, duke zgjedhur mes katër mundësive të dhëna.
Mjekët dolën në përfundimin se ata që kishin probleme në nuhatje ishin të prirur të vuanin ose tashmë vuanin nga skleroza.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.