Mjekët rekomandojnë këto ushqime për të mbrojtur zemrën tuaj

UntitledNjë ndër sëmundjet më të dëgjuara në botë është ajo e zemrës. Shumë njerëz vdesin nga kjo. Ushqimet e shëndetshme ulin riskun e prekjes nga to. “Health Backon” ka publikuar një listë të ushqimeve që mbrojnë zemrën dhe na ndihmojnë që për të patur një jetë sa më mirë.
Shegët Shegët stimulojnë prodhimin e oksidit nitrik, i cili hap arteriet dhe ul presionin e gjakut.
Domatet Reduktojnë kolesterolin e keq, duke mbajtur larg arterio-sklerozën.
Hudhra Edhe pse nuk ka një erë të mirë, hudhra ruan një rol shumë të rëndësishëm për mbrojtjen e shëndetin kardiovaskular, por gjithashtu lufton infeksionet dhe kancerin.
Kanella Vetëm një lugë gjelle kanellë në ditë, ju ndihmon në uljen e nivelit të kolestrerolit dhe ju jep një dozë të shëndetshme antioksidantësh.
Shafrani i Indisë Është një nga mbrojtësit kryesorë të zemrës dhe redukton ndjeshëm yndyrnat në gjak.
Mollët Thonë që një mollë në ditë, mban larg doktorin. Gjithashtu edhe sëmundjet e zemrës. Molla ka përbërës që ndalojnë bllokimin e arterieve.
Zarzavatet Janë burimi më i mirë i antioksidantëve. Gjithashtu përmbajnë fibra dhe kalium, që redukton rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Konsumimi i rregullt i tyre çon në uljen e aminoacidit “Homocysteine”, i cili është përgjegjës për sëmundjet koronare./tvklan.al

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

6 ‘vrasësit’ e fshehur në etiketat e ushqimeve, ja si t’i lexoni mes rreshtave

Si të zgjidhni vezë organike, apo bukën që nuk është gatuar me ...