Mitsotakis: Mos luani me Greqinë! Tirana po ngre çështje inekzistente

matzokis“Shqipëria, me një seri deklaratash dhe aktesh, hap pothuajse të gjitha temat e marrëdhënieve tona dypalëshe, duke shtuar dhe çështjen inekzistente të ashtuquajtur çame”, ka deklaruar kreu i “Demokracisë së Re”, Kyriakos Mitsotakis.

Në një miting të partisë së tij nga Janina për temat kombëtare, duke kritikuar qeverinë “Tsipras” për ekonominë dhe krizën e refugjatëve, ai iu është referuar – përveç marrëdhënieve me Turqinë dhe çështjes qipriote, – edhe kërkesave të Shqipërisë për çështjen çame.

Kliko per me shume info

“Tirana po vendos çështje inekzistente, ndërsa vet ajo kryen akte të papranueshme, siç janë shembja e shtëpive të grekëve në Himarë, apo transportimi i materialeve propagandistike nacionaliste nga zyrtarët e Ministrisë së Jashtme. Dhe të gjitha këto, në një moment kur nuk do të bashkëpunojë për çështjet reciprokisht të dobishme, si delimitimi i zonave detare të të dy vendeve”, ka thënë ai.

“Ndoshta disa besojnë se është rasti të përfitojnë nga problemet aktuale të Greqisë, për të ndryshuar balancat dhe të dhënat në zonë”, ka theksuar më tej kreu i konservatorëve.

“Greqia, prej dekadash është një shtyllë e stabilitetit në Ballkan dhe në Mesdheun Juglindor, duke pasur marrëdhënie miqësore dhe bashkëpunimi me shtetet fqinje dhe ka treguar solidaritetin e saj në vitet e vështira të fqinjëve tanë, duke mbështetur perspektivën e tyre europiane”, ka shtuar Mitsotakis.

“Por kjo mbështetje nuk mund dhe nuk duhet të interpretohet si ‘çek i bardhë’, sidomos kur me veprime dhe mospërfillje shkelet respektimi i marrëdhënieve të mira fqinjësore, ndaj nga Janina po u çoj të gjitha palëve një mesazh të qartë: Mos luani me Greqinë! Dhe mos e konsideroni si të përhershme predispozitën tonë të mirë”, ka përfunduar referimin për Shqipërinë, Mitsotakis./tch

2 COMMENTS

  1. o kafshe e percudnuar greke iku koha e zerves dhe ti nuk kercenon dot. Ceshtja came ekziston dhe nje kafshe si ty nuk e ndalon dot. Greqia do ti demshperbleje camet me temlin plasur, ashtu si Gjermania demshperbleu Polonine. Po z. Hans a i dergove ndonje mesazh kercenimi qe mbron ceshtjen came, apo nuk ta mban? Dhe do apo nuk do ti femijet tane do mesojne gjuhen e bukur shqipe. Sa per shembjet e shtepive nuk te pjerdh njeri fare ty, ne shtepine tone rregullin e veme vet, ti kot ha MUT….

  2. JENI JU QE LUANI ME SHQIPTARET QE 26 vjet TANI JENI SHUM TE VETKENAQUR DHE FODULLE
    POR JENI DHE RRACE E KEQE
    CDO GJE DO SHKOJE NE VENDIN E VET EDHE CESHTJA E CAMERISE PO ASHTU KOHA DO E TREGOJE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here