Ministri i Jashtëm grek: Politikanët shqiptarë financohen nga paratë e drogës!

kotziasAkuza të forta jane bere nga Ministri i Jashtëm i Greqisë ne adrese te politikaneve shqiptare.

Nikos Kotzias deklaroi se shumë prej politikanëve shqiptarë financohen nga aktivitetet e kultivimit të drogës. Duke folur nga Selaniku, ai ka dhënë edhe rekomandime për Tiranën zyrtare.

Kliko per me shume info

“U kemi thënë që të marrin rrugën për anëtarësim në Bashkimin Europian, që me kaq zemërgjerësi iu dha statusi në të kaluarën. Do të duhet të implementojnë politika kundër krimit të organizuar dhe të luftojnë drogën, sepse është vendi i parë në botë për prodhimin e drogës dhe shumë politikanë ndoshta financohen nga ky aktivitet”, tha ministri i Jashtëm grek.

Gjate komentit për marrëdhëniet Athinë-Tiranë, kreu i diplomacisë greke nënvizoi se elita politike shqiptare ka treguar qartë shenja nacionalizmi të tepruar.

“Edhe refuzimi i tyre për t’i dhënë nënshtetësinë shqiptare kryepeshkopit Anastas, është tregues i kësaj tendence”, është shprehur Kotzias përpara audiencës.

“Në Janar fillon zyrtarisht fushata elektorale për zgjedhjet e Qershorit. Ne u kemi rekomanduar që në atë periudhë t’i ulin tonet, të kufizojnë nacionalizmin dhe të respektojnë edhe marrëveshjet ndërkombëtare dhe konventat që parashikojnë një sërë të drejtash për minoritetin autokton grek në Shqipëri”, nenvizoi Ministri i Jashtëm grek.

2 COMMENTS

  1. CA LLOJ RRACE POSHTER QE JANE KTA QEVERITARET KOMSHINJTE TANE GREKE VODHEN GJITH PARATE E POPULLIT GREK I DEPOZITUAN NE ZVICER TANI KANE FYTYRE DHE TE NA AKUZOJNE
    PO KTA FALIMENTUAN SHTETIN E TYRE GREQIA KURRE SDO MUND TE PAGUAJA BORXHIN E SAJ

  2. Paska ngrene dhe ky PUSHT corben e saliut?! Po qeveritaret e ndyre greke nga financohen? Shqiperia e meriton ate status o kafshe, dhe mos llap shume, nuk ja dhe ti. Po Serbia pse e mori? Doni Erdoganin ju qe ja u ve kembet ne nje kepuce o rrace e poshter. Shqiperine nuk do ta fusi ne BE nje shtet me bosht te thyer si Greqia, PUSHT. Ju nuk duhet te ishit kurre anetar te BE-se, nje shtet qe vret shtetas greke dhe te huaj eshte pjese e familjes europiane….Perse duhet te marri anastas shtetesine shqiptare? Ta marri ne varr? Cjapi plak…. Sa per zgjedhjet, mos u sekelldis , se per ate vendosin shqiptaret , jo nje GOMAR si ty, I MALLKUAR. Ore me cfare kurajo dhe guxim prej te marri i tregon kreut te qeverise shqiptare se sa nacionalist duhet te jete? Kush je ti? Kush te pjerdh ty? Cfare kryemoinstri doje ti? Si sakiu qe te fali detin? Iku ajo kohe, dhe kete zoteri qe kemi tani ne krye, do ta zgjedhim perseri, dhe ti o i MJERE nuk ke force ta ndalosh, pusht…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here