Microsoft merr goditjen e radhës, humb 40 milionë përdoures

microsoft2016Shfletuesit e Microsoft humbën edhe 40 milionë përdorues të tjetër muajin e kaluar raportoi firma analitike Net Applications duke e çuar në afro 350 milion numrin e të larguarve gjatë 2016-ës.

Net Applications tha se Internet Explorer së bashku me Microsoft Edge zotërojnë 28.4% të tregut ku vetëm muajin e fundit kanë humbur 2.3%, rënia e dytë më e madhe në historinë e shfletuesve të kompanisë.

LEXO EDHE:  Makina e preferuar e anglezëve është markë franceze
Kliko per me shume info

Por ishte Mozilla dhe jo Google që përfitoi nga një rënie duke u rritur me 2% në 11.1 %. Gjatë 2016-tës Internet Explorer ka rënë me 20.2% një rënie e cila nuk shfaq shenja dobësimi.

Pavarësisht se dezertuesit e Microsoft zakonisht kanë zgjedhur Google Chrome, ritmi i këtij të fundit është ngadalësuar dy muajt e fundit. Chrome u rrit me vetëm 0.2% dhe posedon 55% të gjithë shfletuesve.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here