Ilir Meta kandidat për President? Ja cfarë thotë ministri i Ramës

bushati16Funksionimi i koalicionit PS-LSI dhe a do të jetë Ilir Meta një kandidat potencial për President të vendit. Mes të tjerash këto janë dy prej pyetjeve që Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, jep në një intervistë për “Mapo”.

“Mendoj se koalicioni po funksionon normalisht dhe qeveria është në krye të detyrës, për të vijuar rrugën e reformave. LSI-ja është në koalicion me PS, PDIU dhe forca të tjera dhe jemi ende në kohë për të paraqitur para qytetarëve platformën apo propozimin e ri për 2017-ën,” tha Bushati në intervistën dhënë për kryeredaktorin e gazetës, Arion Sulo.

Kliko per me shume info

I pyetur nëse Ilir Meta është një kandidat për president, Bushati thotë:

“E para, kjo është një çështje që fillimisht besoj se do të trajtohet në tryezën e koalicionit e më pas do të transferohet në sallën e Parlamentit, siç e përcakton Kushtetuta. E dyta, ka një praktikë që është ndjekur edhe në vitet e kaluara, por jemi edhe në një kontekst të ri ku ndryshimet kushtetuese që u miratuan me konsensus në korrik të këtij viti, e kanë retushuar disi figurën e Presidentit të Republikës, sidomos në raport me rolin e rij përkundrejt pushtetit gjyqësor. E kam thënë edhe në raste të tjera që është ende herët për të folur për përshtatshmërinë e kandidatëve të ndryshëm apo për të folur për kandidatë në vetvete, sepse fillimisht do të duhet përmes këtij procesi të skicohet një profil e më pas nga profili të shkohet te emri dhe besoj se ky proces do të zhvillohet me mirëkuptim, fillimisht brenda mazhorancës”./mapo/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here