Meta: Jemi në një koalicion, forumet përcaktojnë axhendën

meta2016Rreth 50 mijë anëtarë të LSI, u janë drejtuar prej orës 8 00 të mënesit 225 qendrave të votimit për të zgjedhur kreun e ri të kësaj partie.

Rreth orës 11:30, Ilir Meta votoi për kryetarin e 4 viteve të arsdhshme të LSI. Meta vuri theksin tek pjesëmarrja e lartë për të parë motivimin e anëtarësisë, në prag të zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 2017.

LEXO EDHE:  LRI protestë para Ministrisë së Arsimit: Jo drogë në shkolla, duam libra
Kliko per me shume info

“Ajo që është shumë e rëndësishme është shkalla e pjesëmarrjes dhe kjo është shumë e rëndësishme. Për të garantuar jo vetëm cilësinë e këtij procesi, për të shmangur cdo lloj fiktivitetit, pro edhe për të kuptuar shkallën e organizimi dhe motivimit të anëtarësisë në të gjithë vendin”, theksoi Meta.

Ne lidhje me koalicionin, ai theksoi se forumet që do të zgjidhen ngadelegatët e konventës që do të mbahen në datat 3dhe 4 dhjetor, do të vendosin se çfarë drejtimi do tëmarrë partia, por për Metën, LSI do të zgjedhë rrugën e reformave.

LEXO EDHE:  Eduard Selami: Basha shkatërroi PD-në. Rikthimi i Berishës nuk është zgjidhje

“Sa më e fuqishme të jetë LSI aq më e qetë, aq më e sigurt është Shqipëria, aq më i fuqishëm është dialogu dhe aq e sigurtë është dhe e ardhmja evropiane e Shqipërisë. Në krye të axhendës qëndron vazhdimi i reformave që ndihmojnë hapjen e negociatave. Ne vazhdojmë të jemi në koalicion”, ka bere me dije Meta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here