Deklarata për Athinën, “tërbohen” mediat greke, ja cfarë shkruajnë për Ramën

UntitledOrë më parë kryeministri i vendit, Edi Rama ka postuar në Facebook për një gravurë të vjetër të Athinës. Ky postim nga ana tij, nuk është pritur aspak mirë nga mediat greke, duke reaguar menëjherë dhe me një ofendim. Ata e kanë cilësuar si injorancë nga ana e kryeminstrit shqiptar atë që ai shkruan në lidhje me historinë e Akropolit. Ajo që ka reaguar ishte media ProNews e cila shkruan se Rama nuk është në dijeni aspak për historinë e vërtetë të Akropolit: ‘’Edhe një herë, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama foli në Ministrinë e Jashtme për çështjen e Himarës.

LEXO EDHE:  Gjeorgjiani që mashtroi shqiptarët. Zbulohet pronari i Gulf në Shqipëri

“Edi Rama publikoi në adresën e tij në Facebook një gravurë ku dukej Athina e vitit 1670 dhe shkruajti se Akropoli vazhdon të qëndrojë falë shqiptarit Gjergj Dushmani, që i kërkoi venecianëve të mos bombardonin Athinën.
Duket se Zoti Rama ka harruar pjesë kryesore të historisë për arsyen se Gjergj Dushmani nuk ishte as arianitas, dhe se shqiptarët e tjerë nuk kanë të bëjnë aspak me shqiptarët e sotëm.
Injoranca e kryeministrit shqiptar është për të qeshur.’’- shkruajnë mediat greke.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here