Mbetjet në Fier, kompania tërhiqet: Duam vend tjetër, s’ka hapësirë

1Protestat e shumta në Fier për  impiantin e përpunimit të mbetjeve në Fier, duket se ndryshuan rrjedhë. Mësohet se kompania koncencionare kërkon ndryshimin e vendit për zbatimin e projektit.


Të dy institucionet bëjnë me dije se kompania ka argumentuar se vendi i përcaktuar në Mbyet për impiantin është i papërshtatshëm për shkak të hapësirës së pamjaftueshme, por edhe kushteve të tjera teknike, si prezenca e ujërave sipërfaqësore në terren. Në këtë situatë të hënën pritet një mbledhje urgjente e Këshillit Bashkiak të Fierit, ku do të shqyrtohet kërkesa e kompanisë. Një ditë më parë banorët e fshatit Mbyet paralajmëruan përshkallëzim të protestave këtë të premte, madje theksuan se do të vetëflijoheshin nëse impianti ndërtohej në atë zonë.

Protestat e shumta të banorëve shprehnin se ky ndërtim është i rrezikshëm, duke apeluar për zhvendosjen e projektit në një tjetër zonë. Kompania që ka fituar garën për kontratën koncesionare është një bashkim operatorësh ndërmjet Shoqërisë shqiptare “Integrated Technology Servicesi” dhe asaj italiane “Energy 2SRL”.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Ngjarjet e fundit/ Frroku mungon në seancë, prokuroria kërkon 16 vjet burg për mikun e tij

Mësohet se prokuroria ka shtyre ditën e sotme dhënien e pretencës për ...