Mos pastroni fytyrën dhe bebet me letra të lagura: Ja çfarë mund t’ju ndodhë

letra-lagurHulumtimet kanë treguar se pecetat e lagura të bebeve mund të jenë të dëmshme për lëkurën e fëmijëve. Hulumtimi tregoi se shkak i mospërdorimit të tyre janë kimikatet që gjenden në këto peceta.

Dr Mary Wu Chang, profesor i dermatologjisë dhe pediatrisë në Universitetin e Mjekësisë Connecticut, tregoi një rast konkret ku një vajzë 8-vjeçare kishte pësuar skuqje dhe acarim të rëndë të lëkurës dhe rreth gojës nga përdorimi i këtyre pecetave.

LEXO EDHE:  JETË QENI! Si asnjëherë të gjithë do donin ta kishin, ja arsyeja (FOTO)
Kliko per me shume info

Dr Chang tha se ka pasur raste të tjera të ngjashme sidomos nga kompani që prodhojnë letra të lagura për fëmijë si Johnson & Johnson, Cottonelle dhe Huggies.

Dermatologët sugjerojnë të kontrolloni më parë përbërësit e këtyre letrave dhe më pas t’i blejnë apo t’i përodrin ato. Sigurohuni që mos të kenë kimikate që dëmtojnë lëkurën. /Shëndeti/

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here