Tri shtete të SHBA legalizojnë përdorimin e marijuanës

kanabisiTri shtete amerikane, Kalifornia, Masaçusets dhe Nevada, kanë votuar për legalizim të përdorimit rekreativ të marihuanës.

Numri i shteteve që e kanë miratuar këtë masë në Shtetet e Bashkuara arriti në shtatë sosh.

Kliko per me shume info

Sipas kësaj mase, personat më të vjetër se 21 vjeçar, mund ta përdorin marihuanën për qëllime rekreative.

Megjithatë, sipas ligjit federal amerikan, marihuana mbetet narkotik ilegal.

LEXO EDHE:  Alarmohen shkencëtarët: Drejt shkrirjes një akullnajë në madhësinë e Spanjës

Para 20 vitesh, Kalifornia u bë shteti i parë, që e kishte miratuar legjislacionin për përdorim të marihuanës për qëllime mjekësore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here