Kuvendi miraton me 87 vota, “organet e qeverisjes së gjyqësorit”, opozita braktis seancën

opozita-rretho-kuvendinKuvendi miratoi të enjten në mbrëmje me 87 votat e maxhorancës pr/ligjin “Për organet e qeverisjes së sistemit të drejtësisë”. Ky është dhe ligji i fundit, i mbartur për votim nga seancat e kaluara, pjesë e paketës prej 7 ligjesh që i hap rrugën zbatimit të reformës në drejtësi.

Opozita u shpreh kundër votimit sot të këtij pr/ligji, pasi sipas saj, amendamentet e paraqitura për të, janë në kundershtim me rregulloren e Kuvendit.

Kliko per me shume info

“Janë paraqitur 104 amendamente në shkelje të rregullores. Ne duam që shqyrtimi i tyre të bëhet sipas rregullores, duke kaluar më parë nga komisioni i posacëm i reformës në drejtësi”, u shpreh deputeti i PD-së, Oerd Byklykbashi.

LEXO EDHE:  Zjarr në fabrikën e përpunimit të mbetjeve plastike në Kashar

Ndërsa deputeti i PS-së, Fatmir Xhafaj, kryetar i komisionit të posacëm, tha se amendamentet jane punuar nga ekspertet e EURALIU-s DHE OPDAT, por Byklykbashi ka munguar ne mbledhje me vetëdije.

Ligji i miratuar përcakton parimet dhe rregullat e organizimit dhe funksionimit të Këshillit të Lartë Gjyqësor, të Këshillit të Lartë të Prokurorisë, të Inspektorit të Lartë të Drejtësisë, të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi dhe të Shkollës së Magjistraturës.

LEXO EDHE:  Video e re shokuese, momenti kur i riu del nga makina që sapo ka shpërthyer në Fier

Seanca e sotme miratoi me 88 vota disa ndryshime në ligjin “Për sigurimet shoqërore”, dhe po ashtu ndryshimet në ligjin “Për Procedurat Tatimore”, kaluan me 88 vota.

Dy pr/ligjet e mbartura nga seanca parardhëse, pjese e paketes se ligjit “per falimentin”, ndryshimet në Kodin Civil dhe ato në Kodin e Procedurës Civile u miratuan respektivisht, me 87 dhe 88 vota.

Kuvendi miraton rezolutën që dënon krimet e komunizmit kundër klerikëve

LEXO EDHE:  Bingo e policisë greke, autbusi i Tiranë-Athinë kapet me 1 kg kokainë

Kuvendi i Shqipërisë miratoi mbremjen e sotme dhe rezolutën e propozuar nga Partia Demokratike, që dënon krimet e komunizmit ndaj klerikëve. Rezoluta shpreh mirënjohjen e veçantë për rolin dhe veprimtarinë e përfaqësuesve të klerit në mbrojtjen e vlerave demokratike dhe të drejtave e lirive themelore të njeriut. Kuvendi e miraton këtë dokument dy ditë para Lumturimit nga Vatikani të 38 martirëve të klerit katolik shqiptar.
Rezoluta dënon fuqimisht regjimin totalitar komunist dhe krimet e kryera ndaj klerikëve shqiptarë.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here