Përmbytjet, Spaho akuzon qeverinë për keqmenaxhim, Gjiknuri: Po flet përçart”

seanca-parlamentareSot në kuvend po diskutohet gjatë e gjërë cështja e përmbytjes në vend, duke ngjallur debate përsa i përket mënyrës së menaxhimit të situatës. Edmond Spaho, deputet i partisë demokratike akuzoi qeverinë se nuk ka marrë masat e nevojshmet për parandalimin e katastrofave, me forcimin e argjinaturave, apo pastrimin e kanaleve kulluese. Ai tha se pavarësisht situatës në të cilën ndodhen prej 3 ditësh banorët e zonave të përmbytura, Qeveria nuk ka ndërhyrë për t’u siguruar atyre ushqime dhe ujë të pijshëm.

“Prej 23 ditësh Shqipërinë e ka mbuluar uji. Mijëra hektarë tokë ë mbuluara nga uji, biznese të dëmtuara, banesa të përfshira nga uji, familje të pastreha. Fshatra të tëra janë pa ujë e energji në mbarë vendin. Situata po përkeqësohet, ndërkohë që kryeministri thotë se po përmirësohet. Nëse vijon kështu situata rrezikohen përmbytje masive në disa zona të vendit. Gjendja është kritike në basenin e Vjosës, në Shkodër, Lezhë, Fushë-Krujë. Uroj që numri i viktimave të mos shtohet në ditët e ardhshme. Nuk mund të akuzohet qeveria për reshjet e shiut, por kritikohet për mënyrën si ka reaguar para reshjeve me ndërhyrjet që duhet të ishin bërë, dhe mungesën e ndihmës tani për ata që janë në nevojë. Nuk u lëviz asnjë gisht i vetëm për forcimin e digave, vendosjen e mjeteve në gatishmëri, garantimin e ushqimeve dhe ujit të pijshëm për banorët e bllokuar”, tha Spaho.

Kliko per me shume info

Nga ky fjalim i tij ka ndërhyrë ministri Damian Gjiknuri, i cili tha se situata e krijuar nga përmbytjet po menaxhohet me sukses. Ai i drejtohet duke i thënë: “Po flet përçart”

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.