Kosova, rritje ekonomike 3.4 për qind në vitin 2017

world-bankRaporti më i ri i Bankës Botërore për ekonominë në Evropë dhe Azi Qendrore, i publikuar sot, tregon se rritja ekonomike në Kosovë pritet të shkojë në 3.9 për qind në vitin 2017, e përkrahur nga rritja e kërkesës vendore.

“Raporti Polarizimi dhe Popullizmi, ndër të tjera thotë: “Rritja ekonomike në Kosovë pritet të shkojë në 3.9 për qind në vitin 2017, e përkrahur nga rritja e kërkesës vendore”, ka njoftuar Zyra e Bankës Botërore për mes një njoftimi në profilin e saj në “Facebook”.

Sipas Bankës Botërore konsumi pritet të rritet. Investimet publike në autostradën drejt Ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë dhe investimet tjera në infrastrukturën strategjike, si dhe investimet e huaja direkte po ashtu do të përkrahin rritjen ekonomike.

Po ashtu sipas BB-së, nisja e zbatimit të MSA-së me BE-në pritet të shërbejë si një shtytje drejt forcimit të investimeve të huaja direkte, kurse ndryshimi i rregullës fiskale për investime ka krijuar hapësirë shtesë për të investuar në sektorët strategjikë”.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Takimi me eurodeputetët, Thaçi bën një deklaratë të fortë për situatën në Ballkan

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, mendon se nuk mund të tejkalohen barrierat ...