Shkencëtarët raportojnë vdekjen më të madhe të koraleve në Australi

koraleShkencëtarët australianë kanë raportuar vdekjen më të madhe të koraleve, të regjistruar ndonjëherë.

Qendra për Kërkimin e Koraleve në Australi tha se zona e prekur më së keqi është një brez 700-kilometërsh në veri.

Ministri i Mjedisit, Josh Frydenberg, tha se koralet janë rritur për 19 përqind më shumë në vitet e fundit, porse këtë vit janë zbardhur në mënyrë të konsiderueshme, si pasojë e ngrohjes së oqeaneve.

Zinxhiri i koraleve, apo shkëmbinjve nënujorë në Australi shtrihet në 2,300 kilometra dhe tërheq zhytës dhe turistë nga e gjithë bota.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Nxënësit në gjimnazin e gjuhëve të huaja “Asim Vokshi” tentojnë të shkojnë në protestë, drejtoresha i mbyll në shkollë

Disa gjimnazist mëngjesin e sotëm kanë tentuar të bojkotojnë mësimin për të ...