I hodhi salcë në kokë Lindita Nikollës, flet aktivistja: Ministrja të dorëhiqet!

mirela-rukoAktivistja që i hodhi salcë në kokë ministres së Arsimit, Lindita Nikolla, Mirela Ruko ka reaguar sot për herë të parë pas ngjarjes.

Ruko është shprehur se është pjesë e Lëvizjes dhe veprimet e saj nuk janë personale por në emër të ‘Lëvizjes për Universitetin’.

“Nuk veproj vetëm, nuk ishte veprim personal, veprimet ndërmerren bashkë me Lëvizjen.

Më vështirë është e përditshmja se sa qëndrimi në komisariat. Jam e shqetësuar se si ndihen sot studentët. Kërkojmë që Nikolla të dorëhiqet” ka thënë Ruko për ‘News24’.

Ngjarja ndodhi një natë më parë në një aktivitet dhe menjëherë pas ngjarjes ajo u arrestua dhe qëndroi në Komisariatin Nr.1 për 10 orë.

Gjatë këtyre 10 orëve pedagogë, studentë dhe qytetarë kanë protestuar jashtë Komisariatit në mbështetje të aktivistës deri në lirimin e saj.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Shqiptari me 42 kg drogë ‘fluturon’ me makinë dhe përplaset, ndiqen nga policia

Policia vanedase tha se një 27 vjeçar shqiptar u arrestua mëngjesin e ...