New York, Teksas e Virginia, kërcënime për “sulm terrorist” nga “al Qaeda”

4
Kliko per me shume info

polici-amerikaneAutoritetet e Nju Jorkut janë paralajmëruar për sulme të mundshme të organizatës terroriste “al-Qaeda” para ditës së zgjedhjeve. Menjëherë pas mbërritjes së paralajmërimit, autoritetet kanë vënë në gjendje gatishmërie forcat lokale të sigurisë.

Departamenti i Policisë së Nju Jorkut dhe autoriteti portual i Nju Xhersit thanë se niveli i lartë i patrullimeve vazhdon në shumë zona të ndjeshme, por ata nuk pranuan që të japin detaje për paralajmërimin e marrë.

Kliko per me shume info

Mediat amerikane shkruajnë se policia e Nju Jorkut nuk kishte specifikime për kërcënimin dhe se situata po vlerësohet me kujdes.

Agjencia e lajmeve “Reuters”, bazuar në burimet e saj brenda qeverisë amerikane bën me dije se, Shtetet e Bashkuara kishin të dhëna për një sulm të mundshëm të “al Qaeda”-s ditën e hënë dhe për këtë lajmëroi forcat lokale, zonat e të cilave prekeshin nga informacioni i grumbulluar.

Veç Nju Jorkut, mësohet se paralajmërime i janë dërguar forcave lokale në Teksas dhe Virxhinia. FBI nuk iu përgjigj pyetjeve të medieve për këtë çështje, por siguroi se agjencitë e antiterrorit dhe sigurisë së brendshme janë vigjilente për të mbrojtur vendin në çdo situatë.

Kliko per me shume info
Kliko per me shume info
Kliko per me shume info
SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here