Kanabisi forcon lekun, euro në pikën më të ulët të këmbimit në tregun shqiptar

kembim-valutorForcimi i lekut ndaj euros, duket i pazakonte në këto nivele dhe për një kohë relativisht të gjatë. Prej disa ditësh, një euro këmbehet në pikat e këmbimit valutor me 135.6 lekë.

Ky është niveli më i ulët i shtatë viteve të fundit dhe që tejkalon çdo efekt sezonal.

Kliko per me shume info

Krahas agjentëve të këmbimit valutor, edhe ekonomistët, vlerësojnë se kjo po vjen nga disa faktore të jashtëm e të brendshëm, të kombinuar së bashku.

LEXO EDHE:  Mbjelljet pa subvencione, ekspertët: Fermerët kanë hyrë në borxhe

Zhvillimet e fundit në Amerike janë një arsye por nuk përjashtojen edhe zhvillime të tjera të tregtisë informale, e madje të paligjshme të lëndëve narkotike.

Kur eksportet nuk janë rritur aq dukshëm sa për të justufikuar depozitat euro të shtuara në vend, dyshimet bëhen edhe më të forta.

Me pare revista ekonomike “Monitor”, pati theksuar se kultivimi i marijuanës, krahas efekteve të tjera në ekonomi, po rrit artificialisht vlerën e lekut.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here