Japonia acarohet nga dislokimi i raketave ruse

raketaaaKryeministri japonez, Shinzo Abe shprehu sot pakënaqësinë lidhur me dislokimin e kohëve të fundit të sistemeve raketore të Rusisë e sistemeve raketore në ishujt e polemizuar me Moskën.

Abe tha para një komiteti parlamentar se Japonia i ka shprehur Rusisë se dislokimi i raketave ishte për të ardhur keq dhe se kjo nuk përputhej me qëndrimin e Tokios.

”Si pjesë e dislokimit, një sistem rus raketash anti-anije është instaluar në ishullin Etorofu dhe një tjetër në ishullin Kunashiri”, njoftoi agjencia japoneze e lajmeve “Kyodo News”.

Ishujt Etorofu dhe Kunashiri, që në Rusi quhen Iturup dhe Kunashir, janë pjesë e ishujve Kurile, që administrohen nga rusët, në ishullin verior japonez të Hokaidos.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Arrihet marrëveshja e armëpushimit në Ukrainë

Një armëpushim i ri është arritur për Ukrainën lindore, por disa separatistë ...