“Ringjallet” Jaguar XKSS, makina që kushton 1 milion paund

jaguar16Mendohej se pas zjarrit që përfshiu fabrikën e Jaguar në vitin 1957 nuk do të ndërtohej më supermodeli XKSS, por pas 59 vitesh sillen në “jetë” makinat e papërfundura.

Vetëm 16 nga 25 makina Jaguar të modelit XKSS, arritën të përfundonin para se zjarri të ndërpriste punën për 9 makinat e tjera.
Gjashtë dekada më vonë, këto 9 makina u ndërtuan më në fund dhe mund të blihen për çmimin modest prej 1 milionë paundësh.
Edhe pse duket një çmim i “kripur”, mund të thuhet se është një makinë e lirë në krahasim me modelet origjinale të Jaguar XKSS, të cilat kushtojnë 10 milionë paund.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

”Viktimë” e pengesave të natyrës, Audi ‘’turpëron’’ BMW (Video)

Një video e bërë virale në internet tregon sesi tri vetura BMW ...