Ish të përndjekurit nisin grevë urie 24 orëshe: ‘’Qeveria të na plotësojnë kërkesat, ose vetëflijohemi!’’

1Një tjetër ndodhi ka sjellë tension ditën e sotme ne Tirane. Bëhet fjalë për ish- të burgosurit politikë të cilët janë hedhur në grevë urie 24 orëshe, pasi sipas tyre qeveria nuk ka mbajtur premtimet.

Mësohet se ata janë vendosur para institucionit të Riintegrimit të ish-të dënuarve politikë. Ata paralajmërojnë një grevë të përmasave më të mëdha.

Ata shkojnë më tej më deklaratat e tyre, ndërsa paralajmërojnë se do të marrin akte ekstreme, deri në vetëflijim nëse nuk është hera e parë kur ish-të përndjekurit hidhen në protestë, pasi ata pretendojnë se nuk janë dëmshpërblyer në masën e duhur dhe se nuk kanë marrë asnjë mbështetje nga shtetit në këte ceshtje.

Kjo eshte greva e pare e kesaj natyre ne qeverine e PS dhe LSI ndersa gjate qeverisjes se meparshme ka pasur disa protesta e greva urie nga ish te perndjekurit.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Lajm i keq për azilkërkuesit shqiptarë në Gjermani, ja c`do ndodhë muajt që vijnë

Peter Altmaier, drejtues i zyrës së kancelares dhe koordinator i qeverinë në ...