Isa Mustafa: Te krijohet komisioni i posacem per Demarkacionin

isa-mustafa-fletKryeministri i Kosovës Isa Mustafa, ka thënë se Kosova rrezikon të mbetet pa liberalizim të vizave edhe në vitin 2017, në rast se nuk ratifikohet marrëveshja e demarkimit të kufirit me Malin e Zi.

Këto deklarata kryeministri Mustafa i bëri gjatë mbledhjes së Qeverisë së Kosovës.

Kliko per me shume info

Mustafa lidhur me këtë çështje ka propozuar që të formohet një komision i cili do të bëjë vlerësimin e territorit të Kosovës, raporton KosovaPress.

LEXO EDHE:  Plagoset i riu në parkun e Gërmisë

Ndërkohë, qeveria ka miratuar kërkesën e presidentit të Kosovës Hashim Thaçi për riaktualizimin e Komisionit Qeveritar me qëllim të shqyrtimit të aplikacioneve të mbetura lidhur me statusin e dëshmoreve të kombit UÇK-së. Zëvendës kryeministri Hajredin Kuçi , tha se deri më 23 dhjetor ka afat ky komision të përfundojë me shqyrtimin e 100 aplikacione të mbetura .

LEXO EDHE:  Kongresmeni amerikan: Thaçi dhe Haradinaj mafiozë, më ofruan para që vetëm të…

Po ashtu qeveria ka miratuar edhe kredinë nga BERZH, ku 24 milionë euro mjete do të merren për fondin e depozitave.

Gjatë kësaj mbledhje, qeveria e ka miratuar propozim vendimin për ndarjen e mjeteve financiare për autoritetin rregullativ të komunikimeve elektronike dhe postare lidhur me obligimet që dalin për implementimin e marrëveshjes së Telekomnikacionit, bazuar në marrëveshjen e Brukselit. Qeveria i ka ndarë 20 mijë euro.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here