Heroina e derdhur në Shkumbin, Koseni: Ku ta hidhnim? Gazetarëve u ra të fikët!

edmond-koseniKomisari i hekurt Edmond Koseni, ish drejtori i policisë së Elbasanit në vitin 1998- 2001 foli dhe për të vërtetën e hedhjes në lumin Shkumbin të 25 kg heroinë.

“E vërteta është kështu: Ne ndiqnim një rrjet trafiku të drogës, kishim kohë që e ndiqnim. Atë ditë unë me nëndrejtorin që ka qënë Arben Joca u nisëm për në Peqin për një analizë.

Kliko per me shume info

Unë pashë makinat që ishin aty dhe i thashë nëndrejtorit “na iku, nuk ka mundësi”, nuk u treguam të zgjuar. Megjithatë e kapëm situatën shumë shpejt edhe u kap një Benz 2400 te dinamo me 2 kg drogë, afërsisht se ka kohë dhe unë i kam dokumentat në shtëpi me filmime e të gjitha. U kap ky Benz, u shoqërua autori dhe gjatë veprimeve i thashë shefit të anti-drogës kontrolloni filan vend siç e kishim informacionin ne që ishim aty.

Shkoi, nuk gjeti gjë. I thashë “mirë, po vij unë”. Shkova atje unë dhe e gjeta te goma e makinës. E morëm. Kur merret ajo është provë materiale dhe në momentin që merret, aty merren mostrat bëhen analizat. Mbasi bëhen analizat këto duhet të ruhen në organet e drejtësisë. Meqe organet e drejtësisë nuk kanë patur ambjente dhe forca për ta ruajtur, e ruante Policia e Shtetit. Kështu që u mor, u fut në zyrën e anti-drogës në një kasafortë me tre çelësa: një çelës në Sekretarinë Sekrete, një shefi i anti-drogës dhe një tjetër ishte futur në një kasafortë tjetër. Ato tre çelësa ishin shpërndarë që të mos kishte mundësi njeri të luante kasafortën. Përveçse u lidh pastaj me tre vula.

LEXO EDHE:  Solidarizmi me kuksianët, me dhjetra drejt Shkodrës nga Kukësi, por jo vetëm….

Filloi procesi gjyqsor kundër personave që kishin kryer aktin e trafikut të drogës dhe Gjykata e Shkallës së Parë vendosi që të dënohen për shembull po e zëmë shtatë vjet burg , dhe prova materiale të asgjesohet. Ne nuk kryenim dot veprim për asgjesim për arsye se autorët që kryen veprën penale kërkuan lehtësim të dënimit. Shkuan në Gjykatën e Apelit, Gjykata e Apelit i uli sipas ligjit që ata kanë, dhe lanë në fuqi eleminimin e provës materiale që ishte droga. Ne prapë nuk vepronim dot. Megjithatë dritarja ishte me tre vula, dera me tre vula, policë te dritarja,policë te dera.

LEXO EDHE:  Denoncimi: Ja si po vjedhin me check-up Rama-Nushi

Duhej që të kthehej dosja nga Gjykata e Apelit në Shkallë të Parë që Shkalla e Parë të jepte urdhërin e ekzekutimit që ne të kryenim veprimin e ekzekutimit. Kështu ndodhi. Pasi ndodhi kjo u mblodhën Zv.Prokurori, Prokurori i cështjes, Drejtoria e Policisë, një i deleguar nga Ministria edhe përfaqësues të Gjykatës.

U krijua Komisioni i Përbashkët. Mediat janë të parat që hynë aty kur u hap ajo, sa që i ra të fikët nga era atyre. E morëm e futëm në makinë me komision me doktorë me të gjitha shkuam. “Ku ta hedhim?”, nuk ishte shprehur në Kodin Penal që kjo duhet të bëhet në këtë mënyrë.

LEXO EDHE:  Kryeministria bën publike emrat e 17 gjyqtarëve e juristëve, zbulohet kandidatja e preferuar e Edi Ramës për në Strasburg

Sikur ta merrnim ta groposnim, ata do thonin prapë e mori vetë. Po ta merrnim për ta djegur ata do thonin prapë e mori vetë edhe menduam që ta hedhim në ujë.

Atje s’ka çfarë të thotë më. Në prani të medias çdo veprim. E çuam te ura e Shkumbinit, dy agjentë të Policisë Kriminale, shkoi Prokurori me përzgjedhje, mori masat, iu bënë analizat.

Dolën njësoj, një kopje ne, një kopje Ministria e Brendshme dhe u asgjesua prova materiale.

Kjo është. Nuk ke si bën sepse janë të lidhura gjërat. Çfarë u bëra unë ta shisja atë?! Si do e shisja?! Nuk ka shanse të bëhet. E di kur e bën Policia pisllëkun? E bën në fillim fare kur shkon tekpull një person atje. Unë shkova me grup. Kur shkon një person i vetëm dhe i thotë “kaq bën po deshe”. Aty e bën Policia. Në asnjë vend tjetër nuk e bën dot Policia pisllëkun./oranews

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here