Më 14 nëntor Hëna më Afër me Tokën, ja çfarë pritet të ndodhë

111Lajmet mbi hapësirën sa vinë e po habisin. KËtë herë shkencëtarët shokojnë dhe habisin me lajmin se më 14 nëntor Superhëna do të ndriçojë me shumë se kurrë qiellin. Hëna e plotë do të arrijë në “perigje’ që është pika më e afërt nga Toka. Thuhet se Hëna do të jetë 30% më e ndritshme dhe 14% më e madhe se zakonisht. Për një natë të tërë, ajo do të jetë më afër Tokës, janë vetëm 356 508 kilometra që na ndajnë me të.

 

Hera e fundit që ka ndodhur një Superhënë kështu ka qenë 70 vjet më parë dhe për të ndodhur sërish një fenomen i tillë duhet të presim 6 dhjetorin e 2052-it.

 

Në 12:24 me orën lokale Hëna do të jetë më afër Tokës me 356.508 kilometra distancë. Rreth dy orë e gjysmë më vonë, në 14:52 sateliti jonë do të arrijë kulmin e Hënës së Plotë.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

“Do të shtyp me makinë”, i riu kërcënon Encën, por përgjigja e saj e shokon

Enca njihet si një nga këngëtaret më të sulmuara dhe që rrallë ...