Zbulohet harta e re elektorale, ndryshon numri i deputetëve në Tiranë e Durrës

voteNë zgjedhjet e vitit 2017 do të rritet numri i mandateve për qytetet e Tiranës dhe Durrësit.

Në hartën e re elektorale duket se Berati, Kukësi dhe Korca do të kenë nga një deputet më pak.

Ndërkohë Dibra, Elbasani, Fieri, Gjirokastra, Lezha, Shkodra dhe Vlora nuk do të kenë ndryshim mandatesh.

Ja propozimi i Komisionit të Reformës për ndarjen e re të deputetëve:

Qarku              Nr. mandate    Nr. mandate

Ishte                bëhet

Berati                 8                     7

Dibrës               6                      6

Durrësi            13                    14

Elbasani           14                    14

Fieri                 16                    16

Gjirokastrës     5                      5

Korçës              12                    11

Kukësi               4                     3

Lezhë                7                     7

Shkodër           11                    11

Tiranë              32                   34

Vlorë               12                   12

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

“Cfarë turpi”, ja reagimi i Ylli Manjanit për padinë e Policisë së Shtetit ndaj Bashës

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka komentuar vendimin e Policisë së Shtetit, ...