Hapja e negociatave për antarësimin në BË, Rama akuzon opozitën: Mjegulluat lajmin e mirë

rama-2016Në kuvendin e sotëm, Kryeministri Rama akuzon opozitën se u përpoq të mjegullonte lajmin e mirë. Bëhet fjalë për marrjen e rekomandimit nga Komisioni Europian për hapjen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në BE një ditë më parë. Rama tha se Partia Demokratike kërkon të bllokojë zbatimin e Reformës në Drejtësi, pasi ka çuar në Gjykatën Kushtetuese ligjin për vettingun.

“Dje kemi marrë rekomandimin pozitiv dhe pa kushte të Komisionit Europian për Këshillin Europian. Aq pozitiv ishte rekomandimi saqë nuk e mjegulloi dot as kryetari çehreprishur i PD. Asnjë germë nuk e gjeti dje për rekomandimin lideri i PD, që shkruan për kryetarët e çdo komune. Kemi qenë këtu në këtë vend në të gjitha ditët e javët që pararendën hapjen e negociatave dhe e keni dëgjuar sesa shumë kushte thuheshin, sesi kanabisi do ishte kushti kryesor, sesi qeveria teknike do ishte kusht themelor, sesi zgjedhjet e ardhshme do ishin kusht jetësor. E të tjera broçkulla që ziejnë çdo ditë në kazanin e SHQUP-it. KE ka rekomanduar hapjen e negociata për anëtarësim të Shqipërisë në BE, negociata që 3 vite më parë dukeshin mision i pamundur.

LEXO EDHE:  Si luftuan dje me zjarrin në fabrikën e reciklimit të mbetjeve në Tiranë zjarrëfikësit
Kliko per me shume info

Nëse këtë, zbatimin e vettingut, do ta quanim kusht, ky nuk është kusht që lidhet me këtë qeveri, por me këta, pasi ligjin e vettingut e kanë bllokuar këta. E kanë çuar në Gjykatën Kushtetuese për ta shpallur antikushtetues. Po përpiqen të marrin masat, që sido që të vijë puna, edhe pasi Komisioni i Venecias të shprehet, do përpiqen ta bllokojnë. Jam gati ta trajtojmë si kusht, ne si aleancë jemi të gatshëm të fillojmë zbatimin e këtij ligji.

LEXO EDHE:  Arrestohet polici i burgjeve, u kap me drogë

Raporti i progresit është një pasqyrë e qartë ku duket gjithë deformimi që është në themel të përpjekjet së shfrenuar dhe propagandës kundër kësaj qeverie”, tha kryeministri Rama.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here