“Gripi i shpendëve” përhapet masivisht në veri të Europës

gripi-shpendeveEkspertët gjermanë të mjekësisë paralajmëruan për përhapjen e virusit të gripit të shpendëve në veri të Evropës.

Thomas Mettenleiter, president i Institutit Friedrich Loeffler, i cili monitoron shëndetin e kafshëve në Gjermani, ka lëshuar paralajmërimin të mërkurën.

Kliko per me shume info

Mettenleiter tha se virusi H5N8 është hedhur nga shpendët e egër te shpendët e vendit, në fermat në veri të Evropës.

LEXO EDHE:  Bëri gabimin e pafalshëm, burri rreh publikisht me rrip lëkure gruan (VIDEO)

Ai tha se virusi është zbuluar në dhjetë rajone të Gjermanisë prejse është regjistruar për herë të parë në vend, më 8 nëntor.

Raste janë raportuar edhe në vende të tjera të Evropës, përfshirë Danimarkën dhe Suedinë.

H5N8, i cili mendohet se nuk është i rrezikshëm për njerëzit, është gjetur për herë të parë në kufirin e Rusisë me Mongolinë, në muajin qershor.

LEXO EDHE:  Pengmarrja në Francë, autori thirri “Allahu Akbar”, një i vrarë

Qysh atëherë, është gjetur edhe në Iran e Izrael.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here