Grekët diskutojnë VETO-n e bllokimin e negociatave Shqipëri – BE

grekettRaporteri i Shqipërisë në Parlamentin Europian Knut Fleckentein i kërkoi sot Komitetit të Jashtëm të PE që të hapë dritën jeshile për nisjen e negociatave me Shqipërinë. Ai tha se Shqipërisë mund t’i kërkohen të përmbushë kriteret në reformën në drejtësi dhe ndërkohë negociatatat të hapen.

Por eurodeputetët grek duket sikur kanë zbrazur gjithë zemërimin në këtë komitet duke bërë thirje për të mos i hapur negociatat me Shqipërinë që sipas tyre nuk i ka përmbushur kriteret.

LEXO EDHE:  Kancelarja gjermane vendos parakushte për çeljen e negociatave të Shqipërisë me BE
Kliko per me shume info

Madje, në komitet kishte edhe nga ata deputetë që paralajmëruan se do të vendosnin VETON për integrimin e Shqipërisë nëse ky vend nuk i përmbush kriteret e kërkuara.

Eurodeputetët grekë gjithashtu thanë se nuk është normale që në Shqipëri qarkullon ideja e Shqipërisë së madhe pasi kështu rrezikohet stabiliteti në rajonin e Ballkanit.

Nga ana e tij, raporteri i Shqipërisë Fleckenstein kishte një përgjigje për eurodeputetët grekë për të cilët tha se janë shfaqur shpesh herë problematikë kur flitet për anëtarsësimin e vendeve të tjera në BE.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here