Gra të zhveshura protestojnë në vend-votimin e Donald Trump

donald-trumpDy gra protestuese të zhveshura, me gjasë të afërta me grupin feminist nga Ukraina, janë arrestuar në Neë York pasi kanë organizuar një protestë në qendrën e votimit ku kandidati presidencial republican, Donald Trump, do të votonte.

Dy gratë, të zhveshura në pjesën e sipërme të trupit, kanë hyrë në vendvotim në qendër të Manhattan, pesë blloqe larg nga Kulla Trump pak pas orës 8 të mëngjesit.

LEXO EDHE:  Donte të martohej me italianin, babë e bir vrasin 25-vjeçaren, arrestohen dy autorët
Kliko per me shume info

Ato brohoritën disa sllogane anti-Trump – përfshirë edhe “Trump jashtë votimeve tona” – përpara se të arrestohen dhe të largohen nga qendra. Trump votoi dy orë më vonë.
grate-topless
Me ligjet zgjedhore të SHBA-së dhe të shtetit, është krim nëse demonstrohet ose bëhet fushatë në favor ose kundër një kandidati brenda ose në afërsi të qendrave të votimit.

LEXO EDHE:  Refugjatët gjejnë një mënyrë të re për të shkuar në Gjermani

Policia tha se janë ngritur padi ndaj dy grave, që u identifikuan në Twitter si pjesë të Femen International dhe pjesë të një lëvizjeje protesuese feministe.

Trump po përpiqet që të mund rivalen e tij kryesore, kandidaten e Partisë Demokratike, Hillary Clinton.

Trump ka patur një numër deklaratash denigruese dhe fyese për gratë gjatë fushatës së tij. Ai ka hedhur poshtë akuzat e kritikëve të tij që e kanë cilësuar si seksist.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here