Arrestohet dhe ekstradohet nga Gjermania dëshmitari i vrasjes së Azem Hajdarit

UntitledNga specialistët e Interpol Tirana është kryer ekstradimi nga Gjermania drejt vendit tonë, i shtetasit shqiptar Petrit Çakraj (Cakraj), 46 vjeç, lindur në Tropojë. Çakraj është një emër i njohur për policinë dhe drejtësinë shqiptare, pasi ka qenë dëshmitar kryesor në procesin kundër të pandehurve që janë dënuar për vrasjen e Azem Hajdarit.
Me vendim nr.701-92 datë 08.07.2015, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Kurbin ka caktuar masën e sigurisë “Arrest me burg”, për kryerjen e veprës penale “Vjedhje me dhunë” për Çakrajn.

Më 3 korrik të vitit të kaluar në aksin rrugor Laç-Fushë Krujë, Cakraj, i është prezantuar dy shtetasve kosovarë si punonjës policie dhe i ka marrë shtetasit Sh.L., sasinë prej 9200 Euro të cilat i mbanin në çantë.

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Rama shpërblen hajdutin e pronave në Vlorë, ja në çfarë posti e ka emëruar
Kliko per me shume info

Si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Ëiesbaden, u bë i mundur arrestimi i tij në Gjermani, duke u finalizuar me ekstradimin e tij drejt vendit tonë.

KUSH ËSHTË PETRIT CAKRAJ
Në dhjetor të vitit 2014 Çakraj ngriti më këmbë policinë e Shtetit, gjatë një aksioni për arrestimin e tij në Tropojë.

46-vjeçari është i njohur për drejtësinë pasi ka qenë një nga dëshmitarët kyç në vrasjen e Azem Hajdarit si dhe i dënuar më parë për “Vjedhje me dhunë” dhe “Mashtrim”.

LEXO EDHE:  Flet gruaja e njërit prej grabitësve, çfarë iu gjet në shtëpi: Ja ku fjeti mbrëmë

Në përplasjen me armë në dhjetor 2014, Policia tha se Çakraj qëlloi me armë ndaj bluve, por në një lidhje telefonike për Neës24 ai e mohoi kategorikisht këtë gjë.

Në maj të vitit 2014, Petrit Çakraj u arrestua te Ura e Dajlanit të Durrës ndërsa tentonte t’i jepte para një punonjësi policie për të mos i bllokuar mjetin, pasi Çakraj po udhëtonte pa patentë dhe pa asnjë dokument të mjetit.

LEXO EDHE:  Ngjarje e rëndë, nëna vret me gurë foshnjën e porsalindur

Çakraj i ka paraqitur para punonjësit të policisë tre dokumente si oficer i antiterrorit, për një tjetër agjenci të huaj hetimi dhe zbulimi. Pas arrestimit, gjykata e shkallës së parë në Durrës vendosi “Hetim në gjendje të lirë”, por prokuroria apeloi sërish dhe gjykata e apelit vendosi shpalljen në kërkim dhe arrestimin e tij, por që nuk ka mundur të finalizohet nga Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë, pasi Çakraj duke njohur dhe terrenin ka mundur t’i shpëtojë policisë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here