Kuvendi voton kryetaren e Autoritetit për hapjen e Dosjeve

gentiana-sulajShumica Parlamentare miratoi sot ne seancen e Kuvendit, kandidaturën e Gentiana Sulës në detyren e kreut të Autoritetit për Informimin në dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit.

Opozita mungoi në momentin e votimit të projektligjeve pasi u largua më herët me pretendimin se mazhoranca nuk respekton afatet e Presidentit për të sjellë në Kuvend ligjin e importit të mbetjeve.

Të enjten e kaluar Kuvendi votoi vetëm me votat e mazhorancës anëtarët në autoritetin për informimin me dokumentat e ish sigurimit të shtetit, ndërsa rrëzoi kandidatin e mbështetur nga Partia Demokratike.

Nderkohe, javën e kaluar në Kuvend u votuan:

Daut Gumenin, i cili mbështetet nga Shoqata e të Përndjekurve poltik, Simon Mirakën e mëbshtetur nga Shoqata për Mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut, Altin Hoxha i mbështetur nga Lëvizja Socialiste për Integrim, Maringlen Kasmi i mbështetur nga Partia Socialiste, dhe Gentiana Sula e mbështetur nga Këshilli i Ministrave

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Thirrjet e Bashës për thyerje xhamash e shpim gomash, vjen përgjigjja e parë nga PS: Mos o trim

Kryetari i Partisë Demokratike bëri thirrje për një reagim më të ashpër ...