A do hapen negociatat? Gazetari i DW: Tri herë e pyetëm Ramën, por s’u përgjigj

cani-rama

Gazetari i Deutsche Welle, Bahri Cani gjatë një lidhje direkte me RTK-në në Kosovë ka thënë se Shqipëria nuk pritet të marrë dritën jeshile këtë dhjetor për hapjen e negociatave me Bashkimin Europian.

Cani tha se gjatë intërvistës së Ramës me “DW”, kryeministri ishte pyetur tre herë për këtë çështje, por ai nuk u përgjigj, duke lënë të kuptohet se hapja e negociatave mund të ndodhë në qershor të 2017-ës dhe jo muajn ardhshëm.

“Gjatë intervistës për “DW” Rama nënvizoi mbështetjen e Gjermanisë, por në mënyrë të tërthortë la të kuptohet se Shqipëria mund të mos marrë dritën jeshile në dhjetor.

Ne e pyetëm tre herë Ramën nëse hapja e negociatave do ndodhte në dhjetor dhe nuk morëm një përgjigje”, tha Cani.

Ai shtoi se shpreson qe mos te kete te drejte, por eshte e mundur qe Shqiperia te mos e marre driten jeshile te negociatave ne Samitin e Dhjetorit te BE.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

E rëndë në Tiranë, makina merr flakë në ecje, dëshmitarët të alarmuar: Dëgjuam një shpërthim

Në autostradën Tiranë-Elbasan një makinë ka marrë flakë gjatë ecjes. Ngjarja mësohet ...