Futbolli në kaos, arrestohet kreu i Federatës boliviane

kreu-federatesRëndohet situata në futbollin bolivian. Presidenti i Federatës vendase, Rolando Lopez u arrestua me akuzat për korrupsion gjatë fillimit të kësaj jave duke shënuar rastin e dytë të rëndë, pas humbjes së dy ndeshjeve në tavolinë nga ana e ekipit bolivian në muajin tetor për shkak të aktivizimit të lojtarëve të pafederuar.

Lopez u arrestua në distriktin e Cochabambas i akuzuar për korrupsion në universitetin publik të qytetit ku ai punon si profesor. Lopez pritet të dalë përpara një gjykate, e cila do të vendosë nëse ai do të hetohet në gjendje të lirë apo do të përfundojë pas hekurave.

LEXO EDHE:  Bayerni me një mungesë të madhe sonte ndaj Realit
Kliko per me shume info

Sipas prokurorit të cështjes, Marco Gomez, gjatë muajit qershor, Rolando Lopez udhëtoi për në Kupën e Amerikës që u zhvillua në SH.B.A, dhe tërhoqi të plotë pagën e tij ndërkohë që nuk dha asnjë orë mësim në Universitetin e San Simon.

Kohët e fundit Lopez nuk ka kaluar një situatë të qetë pasi shumë lojtarë të kombëtares boliviane kanë kërkuar dorëheqjen e tij pas skandalit të Fifa-s, që i zbriti pikët skuadrës, ndërsa dhe paraardhësi i tij Carlos Chavez gjithashtu u gjykua pak kohë më parë për përfitim të paligjshëm të fondeve të një shoqate bamirësie.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here