Fjala e fundit të njërit prej shqiptarëve të vrarë… Detaje nga hetimi

vrasja-itali-lleshajPolicia Italiane ka dhënë detaje të reja në lidhje me atentatin që iu morri jetën dy shqiptarëve në periferi të Milanos. Agron dhe Alban Lleshaj u vranë mbrëmjen e së enjtes dhe ndaj tyre u qëlluan të paktën 10 plumba.

Gjithashtu është saktësuar se ata nuk janë vëllezër, siç u tha fillimisht nga mediat italiane, por kushërinj.

Kliko per me shume info

Ishin të paarmatosur dhe po udhëtonin me një automjet “Volkswagen Polo”, ngjyrë gri. Nga ekspertiza ka rezultuar se plumbat i kanë marrë jetën fillimisht Albanit, i cili ishte në vendin e pasagjerit, ndërsa më pas është vrarë Agron.

LEXO EDHE:  Kërkuan ndërtimin e një xhamie të re, Bashkia e Korçës i bllokon lejen KMSH

Ai në përpjekje për t’iu shpëtuar vrasësve është përplasur me disa automjete në zonë, ndërsa ndjekja e atentatorëve ka zgjatur për 500 metra.

“Ishte pikërisht ora 22: 54 minuta kur unë dëgjova zhurmën dhe mendova se kishte ndodhur aksident. Kur dola dëgjova një djalë të ri në vendin e shoferit që i binte xhamit me dorë dhe bërtiste “ndihmë”. Ne u përpoqëm ta ndihmonim, por nuk patën sukses. Pastaj pashë vrima plumbash në anën e makinës dhe e kuptuan se nuk ishte një aksident”, ka thënë një banor i zonës.

LEXO EDHE:  Mjeku francez: Ja përse Enveri nuk i hapte kufijtë e Shqipërisë? Ma tregoi vetë ‘sekretin’

Tek zona ku banonin dy kushërinjtë shqiptarë banorët i tregojnë si njerëz miqësor dhe ishin të përpiktë në pagesën e qirasë. Të dy kishin çelësat e shtëpisë në xhepi.

Nga kontrolli në banesën e tyre policia ka zbuluar se kishte armë dhe dyshime ka se një prishje e pazarit për drogën të jetë shkaku i vrasjes.

LEXO EDHE:  Azilkërkuesi kampion karateje: Do mbroja edhe ngjyrat shqiptare

Agron dhe Alban Lleshaj kishin lindur në Rrëshen. Por, para se të lëvizin për në Itali ata jetonin në Lezhë. Përveç trafikut të drogës pista e dytë është ajo e gjakmarrjes, bazuar tek Kanuni. Megjithatë për këtë pistë nuk ka shumë detaje.

Ajo që di policia është se ditë më parë një trafikant shqiptar është arrestuar dhe ai rezulton të jetë xhaxhai i dy viktimave.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here