Teknologjia 3D me realitetin virtual, fetusi duket si të ishte LIVE

fetusi-3dPër herë të parë është bërë e mundur të shohësh fetusin në 3D, falë një teknike të bazuar në kombinimin e pamjeve me rezonancën magnetike, dhe teknologjia e realitetit virtual.

Pamjet e vështira për tu interpretuar aktualisht në ekografi, në të ardhmen mund ti lënë hapësirë asaj tredimensionale.

E vendosur në punë dhe e eksperimentuar në Klinikën Diagnostifikuese për Pamjet në Rio de Janeiro, teknologjia e re është prezantuar në një aktivitet të Shoqërisë së Radiologjisë së Amerikës Veriore.

Teknologjia kombinon pamjet 3D, duke i mbajtur të bashkuara me rezonancën magnetike, dhe realitetit virtual falë Oculus Rift. Pamjet 3D në fakt shihen nëpëmjet ekos që të jep mundësi të shohësh fetusin ‘nga afër’.

“Eksperienca është e mrekullueshme dhe pamjet janë më të qarta krahasuar me ekografinë dhe rezonancën magnetike”, thotë dr. Werner./tch

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Përditësimi i fundit i iOS, redukton ndjeshëm fikjen e papritur të “iPhone 6”

Gjatë muajve të fundit, disa përdorues të “iPhone 6” dhe “6S” raportuan ...