Femrat jetojnë më shumë se meshkujt sepse… studimet shokojnë!

partneri5Meshkujt sipas sondazheve, sipas studimeve jetojnë më pak se femrat. Ndonëse janë cilësuar si një gjini e fortë, kur vjen puna te jetëgjatësia, femrat janë më të forta. Shkencëtarët thonë se e kanë gjetur arsyen për këtë fenomen. Sipas tyre, humbja e kromozomit Y mund të jetë shkaku i jetës së shkurtër te meshkujt.
I gjendur vetëm te gjinia mashkullore, kromozomi Y përmban ADN -në që i bën meshkujt të jenë të tillë dhe është prezent thuajse në çdo qelizë të trupit.
Por, te disa meshkuj, me kalimin e viteve ai nis të zhduket nga disa qeliza të gjakut.
Studime të mëparshme kanë dalë në përfundimin se zhdukja e këtij kromozomi te meshkujt bën që ata të vdesin në moshë më të re dhe të vuajnë nga disa lloje të ndryshme kanceri.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Me këtë përbërës zbardhni dhëmbët për 4 minuta

Nëse dhëmbët tuaja janë të bardhë si bora, ju patjetër që do ...