Erdogan u arrestoi kryeredaktorin, ja si reagon gazeta turke

gazetaaaGazeta e përditshme opozitare turke “Cumhuriyet” u zotua se nuk do të dorëzohej, lidhur me drejtuesit e saj, një ditë pasi të paktën 11 anëtarë të stafit dhe drejtuesit, përfshirë kryeredaktorin, Murat Sabuncu, u arrestuan nga policia turke si pjesë e masave antiterroriste.

Masa e autoriteteve kundër gazetës, e themeluar në vitin 1924, u prit me kritika nga Bashkimi Evropian, ndërsa qeveria amerikane tha se është “thellësisht e shqetësuar nga ajo që duket të jetë një rritje e presionit zyrtar mbi mediat opozitare në Turqi”.

LEXO EDHE:  Shpërthen lufta me armë në kryeqytetin e Arabisë, Mbreti evakuohet në bunker
Kliko per me shume info

Megjithatë, kryeministri turk, Binali Yildirim nuk u përmbajt, duke thënë se “do të mbrojë lirinë e shtypit, por ka një mosmarrëveshje themelore me Evropën në lidhje me terrorizmin dhe përkufizimin e lirisë së medias”.

“Linjat tuaja nuk kanë rëndësi për ne”, tha Yildirim, në referencë të qartë ndaj shefit të Parlamentit Europian, Martin Schultz, i cili akuzoi se një “vijë e kuqe” ishte tejkaluar në mbylljen e mediave.

LEXO EDHE:  Njihuni me bizneset dhe pasurinë marramendëse të “sulltan” Erdoganit

”Cumhuriyet”, gazeta më e madhe dhe e fundit që kritikon qeverinë, i përshkroi arrestimet e anëtarëve të saj, duke përfshirë gazetarë të shquar dhe një karikaturist, si “një grusht shteti” ndaj shtypit të lirë.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here