Ekspertët përgjigjen: Ja përse nuk duhet t’a përdorni WhatsApp

whatsappAplikacionet më të përdora ditët e sotme janë WhatsApp dhe Facebook Messenger. Sipas Amnesty International, këto platforma janë më të sigurta për biseda.
janë platformat më të, thuhet sipas. Por kjo është duke u parë me skepticizëm nga njerëzit e komunitetit të teknologjisë, të cilët kanë paralajmëruar se aplikacioni mund të mos jetë fare i sigurt pas të gjithave.
Amnesty i dha Facebook-ut dhe WhatsApp-it pikë prej 73 nga 100 – pikët më të larta – në termat e sigurisë.
Por aplikacioni është duke u kritikuar nga grupet teknologjike, duke përfshirë Electronic Frontier Foundation. Kjo organizatë ka paralajmëruar se njerëzit duhet të jenë të kujdesshëm para se ta përdorin WhatsApp për biseda të ndjeshme, për shkak të frikës se ato biseda mund të lexohen.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

NASA bën zbulimin që ndryshon botën: Ka planete të tjerë si Toka ku mund të jetohet

Shkencëtarët kanë zbuluar një sistem të ri diellor me disa planetë të ...