E pabesueshme, ja efekti që ka Viagra tek këto sëmundje

viagra-femraMund të mos e keni menduar, por një pilulë Viagra mund të përgjysmojë rrezikun e njerëzve që vuajnë nga diabeti i tipit 2 dhe nga ata që kanë probleme me zemrën.
Kështu ka rezultuar në studimin e fundit të realizuar tek 6000 njerëz britanikë.
Gati 4 milionë njerëz në Britaninë e Madhe vuajnë nga diabeti i tipit 2 dhe rreth 12 milionë më shumë janë në rrezik të prekjes nga kjo sëmundje. Në këtë mënyrë, ato janë të rrezikuar edhe nga zhvillimi i sëmundjes së zemrës.

LEXO EDHE:  Orgji seksi në hotel, policia arreston dhjetëra turistë

Ekspertët mendojnë se Viagra dhe droga të tjera të ngjashme përmirësojnë gjendjen e njerëzve diabetikë. Ajo punon në një mënyrë të tillë duke relaksuar enët e gjakut dhe gjithashtu përmirëson qarkullimin e tij në ije.

Kliko per me shume info

Ekspertët e Universiteteve të Manchesterit dhe të Oksfordit kanë treguar se ajo ka një ndikim të jashtëzakonshëm në shëndet.

Ekipi i studiuesve ka studiuar të dhënat shëndetësore të këtyre njerëzve të cilët ishin me diabet të nivelit 2 që i përkisnin moshës 40 deri në 89 vjeç.

LEXO EDHE:  Bisha 300 mijë euro që po 'çmend' shqiptarët, kush janë pronarët nga Burreli

1 359 njerëz nuk kishin përdorur asnjë drogë të tipit PDE5, në të cilin përfshihet dhe Viagra. Ata e morën këtë të fundit 16 herë gjatë periudhës shtatë vjeçare të studimit, në më pak se një herë në çdo pesë muaj.

Pas kësaj, ata kishin 46 përqind më pak gjasa që të vuanin nga një sulm në zemër dhe 40 përqind e tyre kishin më pak shanse të vdisnin si rezultat i kësaj.

LEXO EDHE:  E tmerrshme/ Çifti shqiptar bën seks ne ballkonin e banesës, e regjistrojnë fqinjët

Prof. Andrew Trafford, i Universitetit të Manchesterit tha se Viagra është e licensuar për t’u përdorur, ndaj në një të ardhme jo të largët mund të përdoret për të filluar trajtimin e njerëzve me këtë lloj sëmundjeje.

Ai theksoi gjithashtu se ajo mund të mos funksionojë për të gjithë pacientët meshkuj të sëmurë nga zemra.

Viagra nuk është e licensuar për përdorim nga gratë, por teorikisht mund t’i ndihmojë edhe femrat me diabet. /shije/

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here