E frikshme, 2/3 e pulave në supermarkete janë të infektuara me virusin E-coli

foto-pulatDaily Mail shkruan se sipas ekspertëve treçereku i pulave që gjenden në supermarkete dhe blihen nga konsumatorët janë të infektuara me virusin i cili është rezistent ndaj antibiotikut, E-coli.

Ky tregues tregon një rrezik në shkall të lartë të shëndetit publik. E-coli shkakton vjellje, infeksion urinar dhe në shumë raste çon deri në fatalitet.

LEXO EDHE:  Vendimi i Qeverisë/ Sa do rritet pagesa e papunësisë, ja kush përfiton
Kliko per me shume info

Ky lloj virusi që gjendet tek shpendët mendohet se nuk shfaq shenja të sëmundjes por qëndron në fytin e personit të prekur.

Ai nuk mund të shërohet me antibiotikë dhe kura e virusit nuk është gjetur akoma.klan
angli

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here