Duar dhe këmbë të ftohta?! Ja problemet shëndetësore që keni

dridhja-duarveËshtë koha e vitit kur njerëzit zakonisht fillojnë të ndjejnë të ftohtë, sidomos në gjymtyrë të tilla si duart dhe këmbët e tyre.

Ndërsa disa fajësojnë motin apo luhatjet në temperaturën e organeve, ekzistojnë shkaqe të tjera të mundshme të cilat janë shumë më serioze në natyrën e tyre, ashtu si ato do të shpjegohen më poshtë.
Qarkullimi i dobët Kur njerëzit pyesin “pse duart dhe këmbët gjithmonë të ftohta ‘, një nga përgjigjet më të zakonshme është qarkullim dobët i gjakut.Kjo mund të ndodhë si rezultat i një jetese jo të shëndetshme dhe pirja e tepërt e duhanit, e cila shkakton ngushtim në enët e gjakut dhe kjo redukton rrjedhën e gjakut në gjymtyrë.

LEXO EDHE:  Ja pse mbretëresha e Anglisë e feston dy herë ditëlindjen
Kliko per me shume info

Sëmundje Raynaud-së Pavarësisht nga natyra e saj relativisht e panjohur, sëmundja Raynaud-së prek 10 milionë njerëz në Mbretërinë e Bashkuar dhe 90% e tyre janë femra.Enët e gjakut në duar dhe këmbë reagojnë negativisht ndaj temperaturave të ulta apo të stresit, gjë e cila sjell kufizimin e furnizimit me gjak në të gjithë trupin. Një tjetër simptomë e kësaj mund të jetë ngjyra e zbehtë ose e errët në duart dhe këmbët tuaja.

LEXO EDHE:  Zgjidhet misteri që shokoi botën, 4000 vjet më vonë merret vesh e vërteta

Anemia

Anemia shkakton lodhje, zbehje të lëkurës, së bashku me duart dhe këmbët e ftohta. Kjo shpesh ndodh si rezultat i mungesës së hekurit. Anemia shpesh mund të çojë në sëmundje Raynaud-së në qoftë se nuk diagnostikohet.

Diabeti

Diabeti mund të jetë një shkas kryesor për duart dhe këmbët e ftohta, një kombinim i qarkullimit të dobët dhe presionit të lartë të gjakut e bëjnë të vështirë që gjaku të arrijë në gjymtyrët tuaja. /Psikologjia/

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here