Kapen në Brindizi 400 kilogramë drogë, arrestohet transportuesi nga Vlora

polici-kanabisNje sasi e konsiderueshme prej 400 kilogramë kanabis e mbërritur nga Shqipëria është sekuestruar në Brindisi të Italisë.

Aksioni është kryer Guardia Di Finanza në qytezën e San Pietro Vernotico dhe në pranga kanë rënë dy persona, një shqiptar dhe një italian.

Kliko per me shume info

ANSA raporton se ndaj tyre rëndon akuza e trafikut të lëndëve narkotike. Lenda narkotike u zbulua në shtëpinë e Luca Sabetta, 37 – vjeç, tregtar ambulant i kërmijve.

LEXO EDHE:  Humbet kontrollin Saimir Tahiri: Kam 6 muaj që hesht dhe pres, por nuk duroj më dëngla!

Në kuadër të këtij operacioni u prangos dhe shqiptari Vezdhan Braimhaj, 48 – vjeçar nga Vlora i cili po drejtonte një kamion që u kontrollua pranë shtëpisë së italianit.

Një pjesë e lëndës narkotike, 248 kilogramë ishte e vendosur në fundin e dyfishtë të një kamioncine. Ndërsa 138 kilogramë u gjetën në banesën e shtetasit italian.

Droga dyshohet se kishte mbërritur në Itali me gomone nëpërmjet kanalit të Otrantos. Po hetohet nga origjina e drogës, koha e trafikimit të saj dhe mënyra se si ajo do të shperndahej në tregun italian.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here